Živly

 

Člověk a živly

 

Živly člověka provázejí již od nepaměti. Obklopují ho a zároveň ho i tvoří. Živly jako základní prvky světa označovali již antičtí myslitelé. Aristoteles je spojoval s charakteristickými vlastnostmi jako je teplo a vlhkost, Hippokrates živly spojoval se čtyřmi tělesnými šťávami.

Živly člověka neopustily ani v moderní době. Obklopují nás s neztenčenou intenzitou a všechny moderní technologie jsou na ně, dojde-li na lámání chleba, stále krátké. A ačkoliv Hippokratovu humorální teorii dnešní medicína již dávno nepoužívá, i když se o ní medici v historii oboru pořád učí, stále je možné optikou živlů nahlížet i na člověka. Přinejmenším v podobě metafor, odhlédneme-li od nejrůznějších esoterických systémů.

 

Zemité tělo, tvořené masem a kostmi, vyplněné krví a dalšími tekutinami, rozdmýchávané vdechovaným vzduchem a roztápěné vnitřním ohněm, vitální esencí, je jako bájný golem. 

Jako živly se chovají i emoce, nezřídka přicházející s nemenší ničivou (nebo tvořivou) silou, než kterou disponují živly přírodní.

 

Vnímat svoje tělo, být s ním ve spojení, umět jej efektivně používat, to jsou dovednosti, bez kterých se k zvládnutí „umění žít“ dopracujeme jen stěží. A metafory živlů, jejich vzájemné vztahy a souvislosti s vnitřním i vnějším světem, nám na této cestě mohou být velmi nápomocny.

Přijměte tedy pozvání do světa živlů v nás i okolo nás a získejte nový pohled na sebe samé i svět, v němž se nacházíme…  

 

-------------------

Člověk a živly – sebezkušenostní skupinový workshop

Termín: po domluvě, při naplnění skupiny, tj. min 5 účastníků

Skupina 5-8 osob

5 setkání v rozsahu cca 2-2,5 hodiny (st/pá od 18:00, 1x týdně)

Víkendové setkání (so 10-18, ne 10-16)

Cena: 400/os/podvečerní setkání, 1500 při platbě za celý cyklus nebo víkendové setkání

V ceně materiál pro výtvarnou práci a drobné občerstvení.